OBRAZOWANIE TERMICZNE DO WYKRYWANIA PODWYŻSZONEJ TEMPERATURY CIAŁA
Czy można używać kamer termowizyjnych do wykrywania wirusa lub infekcji? Szybka odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, ale można wykorzystać kamery termowizyjne do wykrywania podwyższonej temperatury ciała. Kamery termowizyjne FLIR były używane w miejscach publicznych, takich jak lotniska, terminale kolejowe, firmy, fabryki i koncerty, jako skuteczne narzędzie do pomiaru temperatury powierzchni skóry i identyfikacji osób z podwyższoną temperaturą ciała (EBT – z ang. Elevated Body Temperature).
W świetle globalnego wybuchu koronawirusa (COVID-19), który obecnie jest oficjalnie określony jako pandemia, społeczeństwo jest głęboko zaniepokojone rozprzestrzenianiem się infekcji i szukaniem narzędzi, które pomogą spowolnić i ostatecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Chociaż żadna kamera termowizyjna nie może wykryć ani zdiagnozować koronawirusa, kamery FLIR mają długą historię wykrywania podwyższonej temperatury ciała (np. osób z goraczką) w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu poprzez szybkie indywidualne kontrole.
Jeśli temperatura skóry w kluczowych obszarach (szczególnie w kąciku oka i czoła) jest wyższa niż średnia temperatura, można wybrać osobę z takimi objawami do dodatkowego badania kontrolnego. Identyfikacja osób z podwyższoną temperaturą ciała za pomocą pomiaru temperatury powierzchni skóry (EBT), które mogą być dalej badane za pomocą testów diagnostycznych specyficznych dla wirusów, może pomóc w zmniejszeniu lub spowolnieniu rozprzestrzeniania się wirusów i infekcji.
Korzystając z kamer termowizyjnych, kontrolerzy mogą być bardziej dyskretni, wydajni i skuteczni w identyfikowaniu osób, które wymagają dalszego badania kontrolnego za pomocą testów specyficznych dla wirusów. Różnorodne instytucje, w tym agencje transportowe, firmy, fabryki i osoby udzielające pierwszej pomocy, stosują badania obrazowania termicznego jako metodę wykrywania podwyższonej temperatury ciała EBT oraz w ramach ochrony zdrowia i badań kontrolnych pracowników (EH&S).
W szczególności porty lotnicze aktywnie wykorzystują kamery termowizyjne FLIR w ramach kontroli bezpieczeństwa pasażerów i załóg lotniczych. Procedury kontroli bezpieczeństwa wdrożone na lotniskach i w innych miejscach publicznych to tylko pierwszy krok w wykrywaniu możliwej infekcji: to szybki sposób kontroli bezpieczeństwa dla każdego, kto może być chory. Zawsze muszą być też kontynuowane dalsze kontrole, zanim władze zdecydują poddać osobę kwarantannie.
Jakie kamery FLIR są używane do obrazowania termicznego?
Podczas, gdy rządy poza Stanami Zjednoczonymi mogą wybierać spośród wielu różnych kamer, FLIR posiada dokumentację 510 (k) (K033967) w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dla wybranych modeli kamer do wykorzystania jako bezkontaktowe narzędzia kontrolne do wykrywania różnic w temperatury powierzchni skóry. Do tych kamer należą seria FLIR Exx, seria FLIR T, FLIR A320 i Extech IR200.
Takie funkcje możliwe do wykorzystania w przedmiotowych badaniach mają m.in. modele: FLIR Exx (m.in. model E53, E75, E85, E95), seria FLIR T (m.in. model T530, T540, T840, T860, T620, T640, A320), które dystrybuuje w Polsce IBROS TECHNIC.
Aby uzyskać więcej informacji na temat kamer FLIR do celów kontroli temperatury skontaktuj się z bezpośrednim autoryzowanym dystrybutorem kamer termowizyjnych FLIR Systems w Polsce:
iBros technic, tel: +48 12 3767051, flir@ibros.pl, http://termowizja.ibros.pl
Najnowsze komentarze